Hoşgeldiniz, bugün 25 Kasım 2015 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gümüşdamla köylülerinin HES protestosu
29 Mayıs 2011 / 12:23
Antalya Akseki'ye bağlı Gümüşdamla Köyü'nde yapımı devam eden Değirmen Regülatörü ve Hidro Elektrik Santrali (HES) yapılan yürüyüş ve açıklamalarla protesto edildi.

Gümüşdamlalılar Derneği ve Derelerin Kardeşliği  Platformu öncülüğünde  köy meydanında bir araya gelen  yüzlerce kişi Erenler Enerji A.Ş  tarafından izinsiz bir şekilde inşası süren HES’e karşı bir yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirdiler.

Protesto yürüyüşüne, İstanbul'dan otobüslerle gelen Gümüşdamla köylülerinin yanı sıra, Akdeniz Derelerin Kardeşliği Platformu Üyeleri, Antalya Barosu Çevre Komisyonu Başkanı Av. Tuncay Koç, Antalya Ziraat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Vahap Tuncer, Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkan Yardımcısı Av. Münip Ermiş’inde  aralarında bulunduğu yaklaşık 600 kişi katıldı.

Köy meydanından, “HESlere Hayır” “Zilan’ın Gençleri İstemiyor HESleri” “Su Haktır Satılamaz” “Dereler Özgürdür Özgür Akacak” sloganlar atarak Ali Hoca mevkisinde yapımı süren HES inşaatına kadar yaklaşık üç kilometre yürüyen köylülerin önü, şantiyeye gelmeden Jandarma ekipleri tarafından kesildi. HES inşaat alanına girilmesine izin verilmeyen eylemciler yürütülen görüşmeler sonucunda barikatın daha geriye çekilmesi sonucu şantiye yakınında açıklamalarda bulundular.

Gümüşdamla Köyü Dernek Başkanı Niyazi Aslantaş, Gümüşdamla Köyü Muhtarı Muharrem Mendeş, Antalya Barosu adına Av.Tuncay Koç, TMMOB adına Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı VahapTuncer, aynı zamanda Gümüşdamla köylülerinin avukatı olan Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkan Yardımcısı Münip Ermiş yaptıkları açıklamalarda  özetle: “Gümüşdamla köyü Türkiye'nin şu anda HES ile baş etmeye çalışan köylerimizden sadece bir tanesidir. Şu anda Türkiye'de 2 binden fazla HES projesi yapılmaktadır. Doğu Karadeniz'de başlayan HES'ler, Gümüşdamla köyünde devam etmektedir. Mücadelemize hep beraber devam edeceğiz. Maden ocakları ve HES'lerle doğamız tahrip ediliyor. Suyumuza toprağımıza sahip çıkacağız. Mücadelemiz sürecek. Doğa olmadan insan da olmaz" şeklinde konuşturlar.

Gümüşdamla Köyü Dernek Basın Sözcüsü Mehmet Özkay, HES projesinin iptali ve inşaatın durdurulması için dava açarak hukuksal süreci başlattıklarını  belirterek” İlgili şirketi bizleri mevcut yasaları hiçe sayarak kaçak bir şekilde inşaata başladı.  Bugüne kadar yaptığımız tüm başvurular sonuçsuz kaldı. Bunun üzerine konuyu yargıya taşıdık. Kaçak devam eden inşaat köyün içme su borularının  defalarca patlamasına ve  köyün susuz kalmasına yol açtı. HES için ormanlarımız  vahşice kesiliyor. Doğa ve bölgede koruma altında olan yaban hayat şimdiden büyük zarar gördü. Köydeki tarım arazilerini sulayamıyoruz. Irmağın suyunun çıktığı yerden tünele alınmasıyla  köyümüz  tamamen susuz kalacak. Bu durumu kabul etmeyeceğiz  ve mücadelemizi yükselterek sürdüreceğiz” dedi.

 CHP Antalya 3. Sıra Milletvekili Adayı Av. Gürkut Acar destek verdi 

CHP Akseki İlçe Örgütü ile Gündoğmuş köyündeki hidroelektrik santralına karşı yapılan kınama mitingine katılan CHP Antalya 3. Sıra Milletvekili Adayı Av. Gürkut Acar; “CHP HES’lerin tamamına karşı değildir, ancak Gümüşdamla Köyündeki gibi küçük dereler üzerine kurulan HES’lere izin vermeyeceğiz.

         Bunlar, suyun özelliştirilerek köylünün ve yöre insanının kullanımını sınırlandırma getirmek demektir.

         AKP’ nin Türkiye çapındaki bu uygulaması suyun ticari bir meta haline getirilmesi ile ileride yabancı ellere geçmesine sebebiyet verecektir.

         Dünyada petrol savaşlarından sonra “SU SAVAŞLARI” gündeme gelmektedir” dedi.

         Bundan sonra Akseki’nin Cevizli, Bademli, Kuyucak, Süleymaniye ve Değirmenlik köy ve beldelerinde yapılan toplantılarda konuşan Milletvekili Adayı Av. Gürkut Acar : “CHP tek başına iktidara gelmektedir.Tüm göstergeler buna işaret ediyor. Yerel seçimlerde yüzde otuzsekiz oy alan iktidar partisinin birmilyonyediyüzbin lise öğrencisinin ailesinden ve hakları ihlal edilen emeklilerden yiyeceği darbeyle, bu oranın çok altında oy alacağı çok açıktır.

         Sayın Başbakan’ın gittikçe saldırgan hale gelen üslubundan bu durum açıkça anlaşılmaktadır” dedi.

250893_2036715165847_1483262389_2288808_7355967_n.jpg

 

 

Bu haber toplam 2386 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
SON EKLENEN İLANLAR
KATEGORİLER
SEKTÖREL HABERLER
GAZETELER
Akşam
Bugün
Cumhuriyet
Dünya
Fanatik
Habertürk
Hürriyet
Milliyet
Ortadoğu
Posta
Radikal
Sabah
Sözcü
Star
Taraf
Today's Zaman
Türkiye
Vatan
Yeni Asya
Yeni Çağ
Yeni Mesaj
Yeni Şafak
Zaman
MAKALELER
BASIN BÜLTENLERİ
MAİL LİST
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 16
 
Antalya
10 / 20
 
İstanbul
14 / 18
© 2008 - 2015 - Bütün hakları saklıdır.   |  Tel: Sadece e-posta ile iletişim kurabilirsiniz.  |  E-mail: bilgi@antalya-seriilan.com
UYARI: Sitemizdeki ilanların, haber, yorum ve fotoğrafların habersiz ve izinsiz olarak başka bir sitede yayınlanması yasak ve suç oluşturur.
Yazılım: CM Bilişim